Ako si vybrať volejbalovú loptu

Výhodou volejbalu sú nízke náklady potrebné na aktívne vykonávanie tohto športu. V podstate je potrebné si zakúpiť len volejbalovú loptu a sieť. So správne vybranou loptou sa vám bude hrať a trénovať jednoduchšie. Prečítajte si v našej poradni volejbalu ako si vybrať volejbalovú loptu.

V článku sa dočítate

 1. Ako si vybrať volejbalovú loptu.
 2. Aké sú štandardné parametre volejbalový lôpt.
 3. Ako si vybrať loptu podľa typu volejbalu a miesta, kde najčastejšie hráte, či už v hale, na ihrisku alebo na pláži.

Veľkosť lopty

Súťažné volejbalové lopty majú svoje predpísané parametre: obvod lopty, hmotnosť a tlak. Väčšina výrobcov sa preto snaží vyrábať lopty tak, aby dodržiavali tieto parametre a mohli byť využívané aj na profesionálne účely. Lacnejšie rekreačné lopty sa výrobcovia snažia vyrobiť s podobnými parametrami.

Obvod a váha

Obvod (cm) Hmotnosť (g)
Indoor volejbalová lopta 65 – 67 260 – 280
Beachvolejbalová lopta 66 – 68 260 – 280

Tlak

Tlak kPa hPa bar kg/cm2 psi/lbs
Volejbalová lopta 30-32,5 kPa 300-325 hPa 0,3 – 0,325 bar 0,306-0,331 kg/cm2 4,351-4,714 psi
Beachvolejbalová lopta 17,1-22,1 kPa 171-221 hPa 0,171 – 0,221 bar 0,174-0,225 kg/cm2 2,48-3,2 psi

Materiál lôpt – koža vs. syntetický materiál

Veľký rozdiel volejbalových lôpt je v materiáloch, z ktorých sa vyrábajú. Volejbalová lopta môže byť vyrobená z kože alebo syntetického materiálu. Volejbalové lopty sa vyrábajú aj z gumy, ale tie sú určené hlavne pre detské kategórie na detské ihriská. V minulosti prevažovala výroba lôpt z pravej kože. Tieto lopty sú však finančne náročnejšie na výrobu a preto sa dnes už preferuje vyrábať lopty zo syntetických materiálov.

Kožené lopty

Lopty z pravej kože patria tradične k tým najkvalitnejším. Najkvalitnejšie kožené volejbalové lopty majú najlepšie hrateľné faktory a na dotyk sú najjemnejšie. Nie každému však vyhovuje hrávať s jemným materiálom koženej lopty. Pre smečiarov je vhodnejšia lopta s tvrdším koženým povrchom. Naopak, pre zadových hráčov to je lopta z jemnejších kožených materiálov. Ak sa lopta z pravej kože dostane do kontaktu s vodou, materiál mení svoje vlastnosti. Koža nasáva vodu, lopta sa tak stáva veľmi tvrdá a klzká a bolí do prstov. Preto sa lopta z pravej kože odporúča hlavne do haly a suchého prostredia. Na vonkajšie účely nie je doporučená.

Syntetické lopty

Volejbalové lopty zo syntetickej kože sú mäkšie. Sú vhodné ako aj do vonkajšieho prostredia tak aj do toho vnútorného. Výrobcovia k výrobe lôpt využívajú rôzne zmesi syntetických materiálov , ktoré majú podobné vlastnosti ako pravá koža. Niektoré typy lôpt sú špeciálne vyrobené z mäkkých zmesí syntetických materiálov a vrchná vrstva lopty je pokrytá molitanovov vrstvou. Muži skôr preferujú lopty z kožených materiálov.
V ponuke máme viacero lôpt zo syntetických materiálov, napr MIKSASA MVA 200 MIKASA MVA 200

Ako si vybrať volejbalovú loptu – rozdiely medzi beach-volejbalovou a indoor volejbalovou loptou

Odlišnosť medzi beachvolejbalovou loptou a tou indoor spočíva v:

 1. vo veľkosti
 2. v letových schopnostiach
 3. v schopnosti spracovania a odbíjania

Rozmery – obvod

tabuľka

Letové vlastnosti

Lopty určené na plážový volejbal sú pri lete pomalšie ako lopty indoor. Rýchlosť lopty je daná:

 • Technológiou výroby
 • Vnútorným tlakom
 • Obvodom lopty
 • Klasická volejbalová lopta je preto na piesku príliš rýchla a loptu sa ťažko dobieha v určitých momentoch hry.

  Vnútorný tlak

  tabuľka

  Technologické spracovnie

  Plážová volejbalová lopta je šitá a vzdušnica lopty do nej vložená. Naopak, pri indoor volejbalovej lopte sú panely lepené priamo na vzdušnicu – teda opraviť loptu, kde panely sú priamo lepené je veľmi náročné.