Ako sa starať o volejbalovú loptu

Z vlastných skúseností vieme, že kúpiť si kvalitnú volejbalovú loptu môže byť drahá záležitosť. Preto sa k lopte treba správať tak, aby mala čo najdlhšiu životnosť. Prečítajte si v našom sprievodcovi volejbalom ako sa starať o volejbalovú loptu.

Nepoškoďte ventil

Aby ste nepoškodili ventil volejbalovej lopty a nespôsobili tak únik vzduchu suchou ihlou, ihlu by ste mali vždy pred vložením do ventilu navlhčiť glycerínom – názov produktu: Glycerín NDLSC. Ak nemáte Glycerín, ihlu opláchnite v čistej mydlovej vode alebo ju nasliňte. Potom ju vložte kolmo do ventilu. Pri nedodržaní týchto pokynov môže dôjsť k poškodeniu ventilu. Chráňte ventil pred pieskom či rôznymi nečistotami, ktoré môžu spôsobiť únik vzduchu.

Loptu nafúkajte vždy na správny tlak

Optimálny vnútorný tlak je vždy napísaný v okolí ventilu lopty. Pumpičkou či kompresorom loptu pomaly nafúknite. Pri nedostatočne nafúknutej či pretlakovanej lopte môže dôjsť k zmene jej tvaru. Pri správnom tlaku má lopta optimálnu mäkkosť, vytvára najlepšie herné podmienky a je zaistená jej najdlhšia trvanlivosť. Tlak vzduchu v lopte si viete skontrolovať prostredníctvom tlakomeru.

Prevodná tabuľka na tlak volejbalovej a plážovej lopty

 Tlak kPa hPa bar kg/cm2 psi/lbs
   Volejbalová lopta    30-32,5 kPa    300-325 hPa    0,3 – 0,325 bar    0,306-0,331 kg/cm2   4,351-4,714 psi
Beachvolejbalová lopta    17,1-22,1 kPa   171-221 hPa   0,171 – 0,221 bar    0,174-0,225 kg/cm2 2,48-3,2 psi

Údržba lôpt

Údržba syntetickej a koženej volejbalovej lopty po hre

  1. Loptu po hre vyčistite suchou látkou od nečistot a mastnôt
  2. Ak nie ste schopný vyčistiť nečistoty na lopte suchou látkou, látku navlhčite vodou a potom ju poriadne utrite
  3. Ak nie ste schopní odstrániť nečistoty len s vodou, naneste tenkú vrstvu čistiaceho prostriedku (napr. Jar) na handričku a touto handričkou vyčistite loptu
  4. Ak ste vyčistili loptu jemným čistiacim prostriedkom, utrite zostávajúci čistiaci prostriedku dôkladne, aby nezostal na povrchu lopty (umývací prostriedok môže spôsobiť odfarbenie lopty)
  5. Loptu vysušte na dobre odvetranom mieste bez silného slnečného žiarenia
  6. Loptu nikdy neutierajte pomocou rozpúšťadla ako je benzín. (Mohlo by dôjsť k poškodeniu poťahového materiálu či odfarbeniu)

Ako sa starať o volejbalovú loptu ak sa lopta namočí?

Vonkajšia vrstva lôpt je vyrobená z kože, gumy či iných syntetických materiálov. Syntetické materiály vynikajú svojou ľahkosťou, pružnosťou a odolnosťou voči oderu. Tieto vlastnosti sa môžu zhoršovať pri nadmernom vystavení lopty vlhkému prostrediu. Ak bola lopta premočená v daždi, zotrite vlhkosť a nečistoty pomocou handričky a potom vysušte loptu na dobre vetranom mieste bez prítomnosti silného slnečného žiarenia.

Ak Vás článok zaujal a nevlastníte ešte kvalitnú volejbalovú loptu, pozrite si našu ponuku tu:Ponuka volejbalových lôpt TU