Tenisové výplety a vypletanie rakiet

Tenisové výplety

Každý skúsený hráč vie, že aj s kvalitnou raketou je ťažké podávať vynikajúce výkony ak je zle vypletená. Dobre vypletená raketa je dôležitým prvkom pre kvalitnú hru. Každý výplet sa opotrebúva hrou a stráca časom napätie strún. Ak hráte s tenisovou raketou, pri ktorej si ani nepamätáte kedy bola naposledy nanovo vypletená, tak je vaša hra výpletom určite poznačená. Pri nákupe rakety sa nezaoberajte príliš dlho tým ako je raketa vypletená, nakoľko vám odporúčame originálny výplet hneď po prvej hre prepliesť. Po prvej hre preto, aby tak zvané priechodky zapadli do rámu rakety, ktorým je výplet pretiahnutý.

Napnutie výpletu

Každá tenisová raketa má svoje vlastné odporúčania ohľadne napnutia strún. Pre laika je dobré sa pohybovať približne v týchto číslach, 24 kg na dlhé struny a 23 kg na krátke struny. Každopádne platia určité pravidlá, ktoré uvádzame v tabuľke:

1. Mäkší výplet loptičky
viac odráža, ale má menšiu presnosť
2. Väčšia hustota výpletu loptičky menej odráža, ale má väčšiu presnosť
3. Tenší výplet je presnejší, ale menej vydrží

Bežné napnutie strún-Tenisové výplety a vypletanie rakiet

Doporučené napätie strún rozdelené do 3 kategórii:

Stredné napnutie strún Menšie napnutie strún Väčšie napnutie strún
24/23 kg 23/22 kg 26/25 kg
25/24 kg 22/21 kg 27/26 kg
26/24 kg 22/20 kg 28/26 kg

Jedná sa o najobvyklejšie napnutie strún. Iné napnutie strún je vhodné po konzultácií s odborníkmi. V dnešnej dobe sa takmer všetky rakety vypletajú na 4 uzly, u značiek ako je Yonex, Prince alebo Head je to už mnoho rokov samozrejmosť. Vypletanie na 4 uzly má za následok správne rozloženie napätia v rakete, vďaka ktorému rám rakety menej trpí.

Ak sa Vám páčil článok a plánujete si kupiť raketu, pozrite si našu ponuku tenisových rakiet nájdete tu: Ponuka tenisových rakiet