Sprievodca tenisovými raketami

Vzhľadom na neustály rozvoj technológií a obrovskému množstvu tenisových rakiet na trhu, nie je vôbec jednoduché vybrať si tú správnu, ktorá bude plne zodpovedať vášmu hernému štýlu a potrebám. Preto sme pre vás pripravili článok – Sprievodca tenisovými raketami.

V článku sa dočítate:

 1. Veľkosť tenisovej hlavy rakety Článok tu
 2. Hmotnosť tenisovej rakety Článok tu
 3. Vyváženie tenisovej rakety Článok tu
 4. Pružnosť či tuhosť rámu tenisovej rakety Článok tu
 5. Dĺžka tenisovej rakety Článok tu
 6. Hustota výpletu tenisovej rakety Článok tu
 7. Veľkosť rukoväte (grip) tenisovej rakety Článok tu
 8. Profil (hrúbka) rámu tenisovej tenisovej rakety Článok tu

Veľkosť hlavy tenisovej rakety

Tabuľka

Označenie veľkosti hlavy Veľkosť v cm² Pre kategóriu hráčov
Midsize Menej než 600 Profesionáli
Midplus stredná 601 – 699 Zavodní, pokročilí a stredný
Oversize začiatočníci 691 – 740 Mierne pokročilí
Super oversize začiatočníci Nad 740 Mierne pokročilí

Sweetspot

Ide o plochu na výplete rakety, s ktorou je potrebné trafiť loptičku tak, aby letela do požadovaného miesta. Všeobecne platí, že rakety s malou hlavou, teda Midsize a Midplus majú sweetspot menší. Tu sa predpokladá, že má hráč zvládnutú úderovú techniku a tak mu úder do loptičky stredom rakety nerobí problém. Určite Vás napadne, prečo teda títo hráči nepoužívajú rakety s väčším sweetspotom, keďže je úder do loptičky náročnejší. Je to preto, že menšia hlava je presnejšia a rýchlejšia. Všeobecne platí, že čím väčšia je hlava rakety, tým väčší je aj sweetspot.

Super oversize

Rakety odporúčame pre komfortnú hru, obvykle sú tieto rakety vhodné pre hráčov s krátkym náprahom a málo zvládnutou úderovou technikou, kde hráč dáva do úderu skôr silu ako švih. Ďalej sú vhodné pre hráčov, ktorí si chcú vychutnať hru od základnej čiary. Tieto rakety dokážu odpustiť chyby spôsobené trafením loptičky mimo stred rakety.

Oversize

Rakety sú konštruované na ľahké zapojenie aspoň základnej techniky úderu. Rakety sú vhodné pre hráčov, ktorí hľadajú komfortnú hru, ale snažia sa do svojej hry zahrnúť rýchlejší úder s občasným útočením či tvrdším víťazným úderom.

Midplus

Rakety sú najrozšírenejšie veľkosti hlavy rakety. Túto veľkosť využíva väčšina profesionálnych hráčov. Využívajú ju aj pokročilí a stredne pokročilí hráči. Veľkosť hlavy rakety Midplus odporúčame pre hráčov so stredne až vysoko zvládnutou technikou úderu, ktorí v rakete hľadajú nástroj pre rýchlosť a presný úder.

Midsize

Rakety odporúčame vyberať po konzultácií s odborníkmi. Veľkosť Midsize si vyberajú väčšinou profesionáli a aj tí si ju vyberajú zriedka. Rakety sú veľmi úderne, presné a vďaka tomu, že sú obyčajne aj ťažšie dávajú úderu veľkú rýchlosť. Toto si však vyžaduje veľmi dobre zvládnutú techniku hrania. Tieto rakety Vám neodpustia žiadne chyby, ak zle trafíte loptičku, úder bude vždy chybný.

Niektorí výrobcovia uvádzajú plochu hlavy tenisovej rakety v centimetroch štvorcových (cm²), iný v palcoch (in² alebo sqinch). Pre lepšiu prehľadnosť si pozrite prevodovú tabuľku:

Plocha rakety [cm²] Plocha rakety [in²]
600 93
615 95
630 98
645 100
660 102
680 105
690 107
700 109
710 110
720 112
760 118
800 124

Hmotnosť tenisovej rakety

Tabuľka

Nájdite si pre Vás najvhodnejšiu raketu podľa jednoduchej tabuľky:

Obvyklá skupina hráčov Označenie tenisovej rakety Hmotnosť rakety
Profesionáli, závodní hráči, skúsený Ťažká Viac ako 299 g
Závodní hráči, skúsení, pokročilí Stredne ťažká 280 – 299 g
Stredne až mierne pokročilí hráči Ľahká 241 – 279 g
Ženy, deti do 7 rokov Ultra ľahká Menej než 241 g

Hmotnosť tenisovej rakety je uvedená buď výpletom alebo bez výpletu.

Vyváženie tenisovej rakety

Článok

Vyváženie tenisovej rakety je obvykle rozdelené do troch kategórií:

 • Vyváženie do ruky
 • Vyváženie na stred rakety
 • Vyváženie do hlavy

 

Vyváženie sa meria od konca rukoväte smerom k hlave rakety. Vyváženie je niektorými výrobcami uvedené ako ťažisko rakety či rovnovážny bod. Vyváženie tenisovej rakety je veľmi dôležité hlavne pre pokročilých hráčov, pretože dáva rakete úplne iný charakter. Vyváženie smerom do hlavy vyžaduje veľmi kvalitne zvládnutú úderovú techniku. Toto vyváženie však pomáha hráčovi dosiahnuť väčšiu rýchlosť úderu. Vyváženie na stred a do ruky je určené pre lepšiu ovládateľnosť rakety.
Tu uvádzame jednoduchú tabuľku:

Označenie vyváženia Vyváženie
Do ruky Pod 340 mm
Na stred rakety 340 – 345 mm
Do hlavy Nad 345 mm

Pružnosť či tuhosť rámu tenisovej rakety

Tabuľka
Niektorí výrobcovia uvádzajú u rakiet pružnosť rámu, ktorá je meraná pomocou RA stupnice tuhosti. Pružnejší rám odráža loptičku lepšie za cenu menšej presnosti a naopak, tuhší rám je presnejší, ale vyžaduje viac švihu do úderu.

Tu uvádzame tabuľku:

Označenie tuhosti Tuhosť v RA
Flexibilná 0 – 45
Stredne tuhá 46 – 60
Tuhá 91 – 100

Dĺžka tenisovej rakety

Tabuľka
Základné rozdelenie dĺžky tenisovej rakety je štandardná dĺžka, predlžená alebo skrátená.
Tabuľka dĺžok tenisových rakiet:

Označenie dĺžky rakety Dĺžka rakety v mm Dĺžka rakety v in (palcoch)
Predlžená Nad 690 mm Nad 27.25 in
Štandardná 680 – 690 mm 26-75 – 27.25 in
Skrátená Pod 680 mm Pod 26.75 in

Hustota výpletu tenisovej rakety

Článok
Všeobecne platí, že čím je hustota výpletu väčšia, tým je úder presnejší, ale raketa je náročnejšia na zvládnutie tenisovej techniky. Táto hustota je obvykle 18×20, kde prvý údaj vyjadruje počet dlhých strún a druhý údaj vyjadruje počet krátkych strún.

Veľkosť rukoväte (gripu) tenisovej rakety

Tabuľka

Potom, čo ste si vybrali raketu, je čas vybrať si aj správnu veľkosť rukoväte. Rukoväť má osem hrán s obvodom 12 až 14 cm. Európske označenie je 0-5, oproti tomu americké označenie v palcoch je iné.
Uvádzame prehľadovú tabuľku:

Označenie rukoväte Obvod Rukoväte Obvyklá skupina hráčov
L0 10,2 cm Deti do 9 rokov
L1 10,5 cm Ženy, deti do 10 rokov
L2 10,8 cm Ženy, deti do 14 rokov
L3 11,1 cm Ženy, muži, hráči nad 14 rokov
L4 11,4 cm Muži – štandardná veľkosť
L5 11,7 cm Muži – veľká veľkosť

Ak si nie ste úplne istý veľkosťou rukoväte, zvoľte radšej tu menšiu. Tá sa totiž dá vždy zväčšiť pridaním gripu. Zmenšenie rukoväte už je náročnejšie.

Profil (hrúbka) rámu tenisovej rakety

Článok
Rakety s malým profilom rámu, teda od 18-23 mm sa používajú predovšetkým pri závodných tenisových raketách. Vďaka malému profilu majú menší odpor vzduchu pri údery a tak je raketa svižnejšia. Naopak, silnejšie rámy sa používajú skôr u rekreačných rakiet a rakiet určených pre ženy, kde je nutná väčšia tuhosť rakety a kde silnejší rám nemá u rekreačného hráča výrazný dopad na zrýchlenie rakety pri údere.

Ak sa Vám páčil článok – Sprievodca tenisovými raketami a chcete si kupiť raketu, pozrite si našu ponuku tenisových rakiet nájdete tu: Ponuka tenisových rakiet TU