Tenisové loptičky

Rozmery a hmotnosť tenisových loptičiek

Tenisové loptičky musia spĺňať normy ITF (International Tennis Federation), ktoré určujú veľkosť, váhu, odraz a deformáciu loptičky a presne definujú priemer tenisovej loptičky. Priemer sa pohybuje v rozmedzí 6,35 – 6 67 cm, hmotnosť je 56,7 – 58,5 ga, odskok činí 135 – 147 cm po dopade na pevný podklad z výšky 254 cm. Pri zaťažení je tolerancia prednej deformácie loptičky 0,56 – 0,74 cm a zadná deformácia 0,89 – 1,08 cm.

Materiál tenisovej loptičky

Tenisová loptička je vyrobená z pevnej gumy a ďalších prísad. Táto guma je následne obalená meltonom a nahustená vzduchom. Melton je vlnená tkanina, ktorá sa prostredníctvom technológií fixuje na povrch tenisovej loptičky. Tenisové loptičky sú vyrobené bez švov. Len lopty značky Tretorn sú úplne vyplnené pórovitou hmotou.

Farba tenisovej loptičky

Povrch je zvyčajne jednofarebný, predtým bol biely alebo oranžový. Dnes je farba tenisových loptičiek štandardne žltá, ojedinele sa môžu objaviť ešte biele loptičky – väčšinou sú určené pre tréning. Tieto dve farby su jediné, ktoré boli schválené USTA ( United States Tennis Association) a ITF ( International Tennis Federation).

Vlastnosti tenisových loptičiek

Najdôležitejšia vlastnosť tenisových loptičiek je odskok (výška, kam loptička vyletí po odraze od povrchu zeme). Táto vlastnosť je najviac ovplyvnená materiálom loptičky, tj. kaučukovou gumou. Odskok tenisových loptičiek ukazuje ako rýchlo začnú loptičky strácať odrazové vlastnosti od ich prvého použitia. Všeobecne je známe, že kvalitnú tenisovú loptičku poznáte podľa toho, keď ju pustíte voľne z výšky 2,5 metra na pevný podklad a loptička sa následne odrazí do výšky medzi 1,35 až 1,47 metra. Väčšina tenisových hráčov dáva prednosť tenisovým loptičkám, ktoré majú tzv. “Extra Duty” odskok a to pre všetky typy povrchu (antuka, betón, tráva).

Tenisové loptičky podľa výrobcov

Väčšina výrobcov výraba loptičky podľa stupňa obtiažnosti a to tenisové loptičky pre tenisové školy, pre začiatočníkov, stredne pokročilých či pokročilých. V ponuke tenisových loptičiek SPORTINDUSTRIA Ponuka tenisových loptičiek nájdete tlakované aj netlakované tenisové loptičky pre začiatočníkov ale i pokročilých hráčov.

Prečítajte si tiež články:
Ako si vybrať tenisovú raketu
Sprievodca tenisovými raketami
Ako si vybrať tenisovú loptičku