Ako si vybrať tenisovú loptičku

K základnej výbave každého tenisového hráča patria tenisové loptičky, označované niekedy ako tenisáky. A či patríte medzi profesionálov alebo ste chytili raketu do rúk prvý krát, výber tenisovej loptičky, ktorá vyhovuje vašim potrebám, je základnou súčasťou hry. Tenisová loptička totiž ovplyvňuje celkovú kvalitu hry. Je najostrejšie sledovanou vecou, ktoré sa na tenisovom kurte pohybuje. Všetka pozornosť je preto venovaná práve loptičke, či už ide o hráčov, divákov alebo rozhodcov. V našom sprievodcovi vám poradíme ako si vybrať tenisovú loptičku.

Všeobecné rozdelenie tenisových lôpt

 1. tréningové tenisové loptičky
 2. turnajové tenisové loptičky
 3. detské tenisové loptičky
 4. univerzálne tenisové loptičky

Tlakované loptičky

Tlakované loptičky sú najpoužívanejším typom loptičiek a patria aj k tým najlepším. Tlakované loptičky sú určené pre vrcholový tenis. Ich hlavný princíp spočíva v tom, že sú plnené vzduchom a tým sa stávajú pružnejšie. Počas prebiehu hry sa však opotrebúvajú a strácajú odskok a hrateľnosť, čo je spôsobené stratou natlakovaného vzduchu. Amatérom tieto loptičky vydržia aj niekoľko mesiacov. Pri profesionálnych zápasoch sa bežne menia po jednej hre.

Výhody

 1. nová loptička má ideálnu hrateľnosť
 2. zvuk odrazu je nízky a mäkký
 3. loptička je veľmi rýchla

Nevýhody

 1. majú kratšiu životnosť
 2. obmedzená skladovateľnosť
 3. herné vlastnosti sa počas hry menia

Netlakované loptičky

Tento typ tenisovej loptičky ma fixný tlak a je vhodný najmä pre rekreačnú hru. Vďaka svojej špeciálnej štruktúre vydržia niekoľko mesiacov a ani po dlhšom používaní sa neznižuje ich herná kvalita. Oproti tlakovaným loptičkám majú tieto tenisové loptičky odskok zabudovaný do gumového jadra. Zvyšujúca sa kvalita lopty je ovplyvnená prímesou jadra lopty a meltonu.

Výhody

 1. dlhodobá životnosť
 2. trvanlivosť
 3. skladovateľnosť
 4. kvalitné loptičky pre rekreačnú hru

Nevýhody

 1. zvuk odrazu je stredný až ťažký
 2. ide o loptičky so strednou rýchlosťou a hrateľnosťou

Detské loptičky

Detské tenisové loptičky sa od klasických odlišujú rozdielnymi stupňami tvrdosti, kedy najmenšie deti začínajú s mäkkými loptičkami a postupne prechádzajú na tvrdšie s klasickými rozmermi.

Spomalenie Vek Farba lopty
penové 3-5 rokov
75 % 5-7 rokov červená
50 % 7-9 rokov oranžová
25 % 9-10 rokov zelená


Ak vás zaujal článok – Ako si vybrať tenisovú loptičku, pozrite si náš sortiment tenisových loptičiek.

Prečítajte si tiež články: Ako si vybrať tenisovú raketu a Sprievodca tenisovými raketami