Yonex - bedmintonové značky pod lupou

Svetovou jednotkou medzi výrobcami bedmintonových rakiet je japonská firma Yonex.

História firmy Yonex

Yonex založil v roku 1946 Minoru Yoneyama. Firma pôvodne vyrábala drevené plaváky na rybárske siete, keď ich však vytlačili z trhu plastové, Yoneyama sa rozhodol, že už navždy bude držať krok s novými technológiami.

Prvú drevenú raketu predstavil Yonex v roku 1957. O 11 rokov neskôr sa pochválil prvou hliníkovou raketou #7000. Zeleno-modrá farba loga Yonexu má pôvod vo farbe bedmintonového a tenisového kurtu.

V roku 1984 sa Yonex stal oficiálnym sponzorom najväčších bedmintonových podujatí svojho druhu, All England Badminton Championship.

V roku 2008 na Olympíjskych hrách v Pekingu bolo všetkých 24 medailí rozdaných hráčom hrajúcim v Yonexe. S raketami značky Yonex hrali alebo hrajú takí majstri ako Lee Chong Wei (Malajzia), Peter Gade (Dánsko) či Taufik Hidayat (Indonézia). Niektoré rakety sa vyrábajú na Taiwane iné v Číne. Krajina pôvodu sa odzrkadľuje na cene.

Raketou Yonex ArcSaber Z-Slash bol v roku 2009 nameraný svetový rekord v rýchlosti zasmečovaného úderu s rýchlosťou 421 km/h, ktorý je zapísaný do Guinnessovej knihy rekordov, i keď nejde o oficiálne nameranú hodnotu BWF.

Série Yonex bedmintonových rakiet

Od Nanoray, cez ArcSaber po Voltric

Yonex má tri základné modelové rady rakiet. Jednotlivé rady sa rozlišujú podľa vyváženia do hlavy (Voltric) alebo do rúčky (Nanoray). Voltric sú útočné rakety s maximálnou smečovacou schopnosťou. Sú preto určené pre vyspelých hráčov s dobrou úderovou technikou. Nanoray sú rakety s ľahkou manévrovateľnosťou, vhodné pre párové disciplíny. Medzi týmito dvoma sériami sa nachádza ArcSaber séria, ktorá je univerzálna a je charakteristická pre maximálnu kontrolu úderov.

yonex prehľad bedmintnových rakiet

Najobľúbenejšie rakety z jednotlivých modelových sérií sú:

Yonex VOLTRIC séria

Voltric 5
Voltric 7
Voltric 70 E-tune
Voltric 80 E-tune

Yonex ARCSABER séria

Arcsaber 9
Arcsaber 11

Yonex NANORAY séria

Nanoray 80
Nanoray 700FX
Nanoray 700RP

Okrem týchto modelových radov má Yonex ešte sériu Muscle Power pre začínajúcich a rekreačných hráčov a série Basic a Junior pre deti. V ponuke je tiež tréningová raketa ISOMETRIC TR1.

Všetky aktuálne modely bedmintonových rakiet Yonex nájdete v našom obchode.